Co jsme vlastně zač aneb Story o Trachytu

 
   
 

Se slovem TRACHYT se můžete setkat v odborné literatuře zabývající se horninami a minerály. Jedná se o třetihorní neovulkanickou vyvřelinu, která se nachází i u nás v Čechách. Ale asi těžko by vás tento kámen na první pohled zaujal.

Tím spíš věříme, že ten, kdo se setká s kapelou TRACHYT, zůstane v jeho paměti toto slovo spojeno jen se samými dobrými dojmy! ;-)

Jsme kapela pocházející z jihozápadních Čech. Kdysi jsme říkali z okolí Blatné, ale dnes to již tak moc pravda není. Dva členové totiž pochází přímo z Blatné, jeden z blatenské periferie, dva z Kasejovic a dvorní zvukař také z Kasejovic. No a Blatná je v jižních Čechách a Kasejovice v západních Čechách. Oboje od sebe vzdáleno cca 12 km po silnici I. třídy číslo 20. Proto tedy říkejme, že jsme z jihozápadních Čech.

Hrajeme vesměs tancovačkovou muziku VELMI pestrého žánru. Všechno se samozřejmě točí kolem bigbítu, ale když se podíváte na náš repertoár, uvídíte, že tam jsou jednak pecky od "starejch draků" jako Deep Purple, Black Sabbath, Judas Priest přes české legendy (Blue Effect, Karel Kryl, Olympic) až po novodobé kapely či zpěváky(čky) - (3 Doors Down, System Of A Down, Annastacia, Anouk, Pink).

Zhruba od poloviny roku 2009 se začínáme více orientovat na tzv. akustickou interpretaci. Někdo tomu říká "unplugged" čili "bezelektricky". Ono to zas tak bez elektřiny není, spíš jsme čistě elektrické kytary vyměnili za akustické kytary (samozřejmě vybavené snímači), bubeník paličky vyměnil za speciální špejlo-paličky nebo štětky a jinak se nic moc zase nemění. Taháme s sebou méně aparátu, není to takový rachot a o to více si užíváme krás a napětí v dynamice námi hraných a zpívaných písniček. Troufáme si odhadovat, že tímto trendem se v brzku vydají další původně bigbítové tancovačkové kapelky. ;-)

Vlastních věcí moc nemáme, jednak díky naší lenosti, druhak díky tomu, že pořád máme z čeho čerpat, co se nám zrovna líbí a co bychom chtěli udělat po svém a také pak hrát.

Jednoduše by se dalo říci, že jsme vlastně "All-Stars-Revival". To je ale dnes, začátky byly přeci jen odlišné...

Pravěk

Highslide JS Celé to začalo někdy v roce 1988. Tehdy se pár členů "mládežnického dechového orchestru" při blatenské LŠU rozhodlo hrát také něco jiného, než dechovku. Tam se setkal Jirka (tehdy ještě ne s přezdívkou Doktor) Bláha -bicí, Libor Makrlík - klarinet, Radek Šimsa - tuba a Martin Škanta - klávesy + akordeon.
Všichni čtyři stáli u zrodu dechového orchestru blatenské Lidušky a po pár letech, když puberta postoupila do té správné fáze, se rozhodli, že zkusí hrát bigbít, takový, který slýchali na tancovačkách, které začali také aktivně navštěvovat. Přidal se k nám ještě Radkovo kamarád Pavel "Zvonek" Jícha, bylo nás pět a mohli jsme začít.

Tehdy bylo nutno ještě před tím, než jakákoli kapela chtěla veřejně vystupovat, absolvovat tzv. kvalifikační přehrávky. To jsme tedy také udělali a jsme myslím dnes jedni z mála, kteří tuto ne zrovna povzbudivou zkušenost zažili a vlastníme historický glejt s tímto textem:

“Na základě kvalifikačních přehrávek dne 22. dubna 1989 zařazuje se hudební soubor TRACHYT,
zřizovatel SRPŠ při LŠU Blatná do I. kvalifikační skupiny. Toto rozhodnutí platí až do odvolání odboru kultury ONV Strakonice.”

Ve Strakonicích dne 2. května 1989.

Takto byla skupina dle tehdejších zvyklostí oficiálně “povýšena” do stavu muzikantského a mohla samostatně vystupovat na tanečních zábavách a jiných společenských akcích. Dokonce jsme mohli pobírat honorář ve výši předlistopadových 15,- Kčs na člena a hodinu produkce! Zase s ohledem na skutečnost, že pivo stálo 2,50 a vstup na zábavu byl 20 Kčs, to byl docela slušný peníz.

Naštěstí jsme toto potvrzení dlouhou dobu nepotřebovali. Je ale fakt, že dodnes tento certifikát nikdo oficiálně nezrušil, takže alespoň máme na naše fungování “papíry”. ;-)

Tehdy jsme hráli ve složení: Jirka “Doktor” Bláha – bicí; Pavel “Zvonek” Jícha – kytara;
Libor Makrlík - kytara, zpěv; Radek Šimsa - basa, zpěv; Martin Škanta – klávesy.

Repertoár byl hlavně tancovačkový. Hráli jsme to, co jsme sami slýchávali na zábavách (Scorpions, Kiss, Twisted Sister, Judas Priest, ale i Odyssea, Petr Novák, Jiří Schellinger...).

Doba železná

Objevily se první pokusy o vlastní repertoár. Ovlivňovala nás hlavně kapely jako Metallica či Arakain, tedy trash metal. To je koneckonců asi i cítit z našeho názvu a původního loga skupiny. Jelikož tedy vlastní skladby směřovaly více k trash metalu, i naše vystoupení dostávala spíše koncertní než tancovačkovou atmosféru. Klávesy postupně ztrácely uplatnění a naopak jsme potřebovali sólového pěvce. Krátkou dobu u nás působil Radek Hořejší. Po něm pak přišel Láďa Peroutka. To bylo tehdy to, co nám přesně sedělo!

Jak to tak u věkově mladých kapel v tu dobu chodilo, povinná vojenská prezenční služba udělala své. Nejprve odešel na vojnu kytarista Zvonek. Na jeho místo nastoupil Franta Náprstek. Pak došlo k několika odchodům a příchodům členů a když odešel na vojnu bubeník Doktor, kapela přestala v roce 1991 existovat nadobro.

Vzkříšení

V roce 1994 se pak v Blatné konala akce pod názvem “25 let blatenského bigbítu”. Tam byly přizvány všechny kapely, byť již neexistující, které kdy v Blatné působily. Trachyt se tedy znovu sešel, aby oprášil pár svých známých fláků a veřejně je zahrál v původní sestavě.

Ohlas byl pozitivní a nám se to spolu zase zalíbilo. Trvalo to ale ještě dva roky, přesněji do léta 1996, než jsme se opět dali dohromady, tentokráte v jiném složení:

Jirka “Doktor” Bláha - bicí ; Jarda Blažek - basa; Pavel Korous - kytara;
Libor Makrlík - kytara, zpěv; Láďa Peroutka - zpěv

Chtěli jsme si hrát takovou tu bigbítovou klasiku pro vlastní zábavu. K tomu jsme i taky zkoušeli napsat pár vlastních věcí.

Zprvu jsme hráli na různých společných akcích s jinými kapelami a když jsme měli dostatečnou zásobu skladeb, začali jsme opět hrát na vlastních zábavách.

Záběr repertoáru se rozšířil, trash metal vymizel a repertoár skutečně více u kořenů bigíbtu.

Velkým přínosem pro nás byly i hodně dobré podmínky pro zkoušení, kdy se nám podařilo získat pevnou zkušebnu v prostorách hostince v Kocelovicích.

V roce 1999 jsme se zůčastnili projektu "Fajn Rock Music", kde jsme na této kompilaci byli s naším ploužákem "Sám teď snídám". To vedlo i k tomu, že jsme natočili ještě další tři věci na naše demo CD. To byl na dlouhou dobu náš jediný studiový počin.

>>>> Sám teď snídám      -= stáhnout =-     -= přehrát =-
Highslide JS Highslide JS

Škatulata - hejbejte se!

Dlouho jsme si říkali, že máme ukrutné štěstí, že naše novodobá sestava od roku 1996 je stálá, nikdo neodchází, nikdo nepřichází. Nutno uznat, že jsme měli na sebe štěstí a vždy kromě hudební mezi námi panovala i lidská pohoda.

Avšak život nám postavil do cesty další překážku, a to sice v té podobě, že z osobních důvodů od nás odešel v roce 2004 nejdříve Láďa Peroutka a brzy po něm i Jarda Blažek. To bylo poměrně velké zemětřesení. Netrvalo ale dlouho a Jarouše (do té doby zcela jistě vzrůstem nejvyššího basáka nejen v okolí Blatné) vystřídal Mlha - občanským jménem Karel Šular (pro změnu zase asi vzrůstem nejmenší basák na Blatensku).

Stále však chyběl sólový zpěv. Úlohu hlavního pěvce tedy převzal Libor a začal se upravovat repertoár. Po zhruba půlroce jsme tedy znovu mohli vylézt mezi lidi s funkčním repertoárem. Měli jsme ale štěstí, že jsme v létě 2005 objevili kasejovickou rodačku Terezu Sudovou a bylo nás zase pět! ;-)

Pochopitelně příchod nového sólového hlasu s sebou přinesl i další změny v repertoáru. Některé kusy jsme nadobro vyřadili a hodně věcí předělali a mnoho přišlo úplně nových. Tuto změnu lze určitě označit za osudovou, protože přítomnost ženského hlasu přinesla do našeho zvuku novou dimenzi a naše vystoupení je výrazně pestřejší. ;-)

Takže naše aktuální sestava je následující:

Tereza Sudová - zpěv ; Jirka “Doktor” Bláha - bicí, zpěv ; Karel "Mlha" Šular - basa, zpěv;
Libor Makrlík - kytara, klávesy, zpěv; Pavel Korous - kytara;


(c)2007-2008 trachyt.cz | webmaster@trachyt.cz